Türkiye

Bu sözlüğün bile adının bir parçası olmuşken üzerinde yaşayanların artık kendilerinden bir parça bulamadıkları güzide ülkem.

Hayatımın her anına şahit olmuş bu topraklarda artık bana, bize yer kalmamış sanki. Eskiden her köşesi tanıdık gelirken bir anda yabancı oluvermişiz birbirimize.

Bu his öyle bir his ki hâlâ doğduğu bu topraklardaki yaşamına dört elle sarılıp bir şeylerin düzeleceğini ümit eden gençlerin bile gözündeki ışığı söndürüyor.

Biz, yorulduk.
Bizler, her iyi ve güzel şeyin suistimal edildiği, adaletin sadece duvarda bir yazı olarak kaldığı, liyakatsizliğin diz boyu olduğu bu ülkede hayallerimizden vazgeçmekten yorulduk.

Sadece yaşımın gerektirdiği gibi yaşamak istesem bile bunu yapamıyorum çünkü burada genç olmak başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri. Sizin daima -onların sözlerini kanun sayan- bir yetişkin gibi davranmanız gerekir. Onları destekleyip uslu olursanız belki şirinleri- ah pardon, doların 2 Türk lirası olduğunu görebilirsiniz.

Eğer bunu yapmazsanız ve bir şeyleri okuyup anlamak isterseniz incecik bir kitaba bile cebinizdeki paranın yetmediğini fark edersiniz.

Burası, bugünkü Türkiye.
Hepimizin değişeceğini umduğu sistemdeki kötülüklerden nasibini almış o güzide ülke.

  4      0

-


türkiye sorunsalları;

telefonunu çıkar -herkes cebınde ıphonela geziyor sanki. ayrıca bu cümle kendi içinde absürtlükler barındırıyor. mesela cepten çıkan telefonun yurt dışında 600 ile 1000 dolardan satılırken türkiye de neden 15.000-17.000 tl olduğunu hiç sorgulamıyor kimse. cebınde pahalı telefon varsa siyaset yapamazsın diye bir algı var. benim sorguladığım şey cebimdeki telefonun neden pahalı olduğu zaten.

sen eski türkiyeyi bilmiyorsun. bizim zamanımızı görmedin onadan konuşuyorsun -buna cevaben pardon, sen hangi savaşı gördün demek daha doğru olur. bu ülke (27 nisan olayını da sayarsak) 5 tane darbe girişimi yaşadı. hepside bizim zamanımız diyenlerin döneminde yaşandı. ama artık bu ülkenin karnı bu olaylara tok. bunun sebebi o zamanların çocuklarının artık eskide kalması. kim ne derse desin şuan türkiyenin geleceği bizim ellerimizde. istedikleri kadar ABD bizi kıkanıyor desinler(evet, hala diyenler var). biz gerçekleri biliyoruz. daha bilinçli bir insan olmak için çabalayalım, bu bize yeter.

aşı beleş ...değil. vergiden kesiliyor hepsi. son zamanlarda neden vergiler arttı acaba. bir de türkovak aşısı konuşuluyor. bu aşının yapılamsını tek sebebi biontec aşısının alman ekonomisine 15,9 milyar euro gelir getirmesi. alman ekonomisi heryıl daralıyorken biontec etkisiyle %4 büyüme göterdi. kimse hayrına çalışmıyor.

neyse daha yazacaktımda vazgeçtim. hadi bye.

  2      0

-


Hiiç.

  1      0

-


Yeni başlık açabilmek için giriş yapmalısın.

©2022 Manga-TR Online Türkçe Manga

istatistik