yeni nesil manga/webtoon yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(5.00)

son iki üç sene içinde çıkan tüm çizgi romanlar oldukça farklı bir kültür edinmiş durumda. bu tabii ki kötü bir şey değil. ama şöyle bir bakınca eski çizgi romanların yenilere bin bastığını görüyorum. yeniler genelde birbirine benzese de aralarında sonuna kadar okumaya değecek olanları da var, yalan söyleyemem. ama bana kalırsa mangalar dönemine göre oldukça orjinaller. yani şu webtoon işi beni fazla sardı diyemem. bir de benim gördüğüm webtoon okuyucuları çok genç bir yaş kitlesinde oluyor. ya tabi sadece bana öyle geliyor da olabilir, çizgi romanın yaşı mı var? ve tabii ki insanların zevklerine karışamam. ben sadece belki benim gibi düşünen vardır diye yazıyorum buraya. sözlük sonuçta :)

  2      0

-


Webtoon kültürü 2013'ten bu yana oldukça gelişti. Manga sektörü için Comic eserler haricinde siyah beyaz olması, online okumaya çok açık olmaması (legal olarak okumak için çoğunlukla para verip basılı şekilde satın almalısınız) gibi sebepler göz önüne alındığında Korede patlama yapan Webtoon sektörü özellikle renkli olması, legal olarak ücretsiz ve ulaşılması kolay bir internet ürünü olması gibi sebeplerce manga sektörünü sollayacak gibi görünüyor. Günümüz Mangakaları halen siyah beyaz'ı hem daha ucuz hem de bir kültür olduğuna gelenekleri devam ettiriyorlar. Webtoon tarafında ise birçok farklı eser görebiliyoruz. 2010 yılına kıyasla senaryoları, tarzları ve çizimleri de baya gelişti. WEBTOONS, Line Webtoon gibi firmaların hem mobil hem de PC tarafında sade arayüzleri, arkalarına güçlü şirketleri alarak bütçe sıkıntısını ortadan kaldırmaları gibi sebepler de sektörün ilerlemesini sağlıyor. Şimdi bile çoğu fansub fan çevirilerini WEBTOONS gibi legal yerlerde yayınlayabiliyorlar. Hem senaryo, hem çizim, hem de bütçe sıkıntısı olmadığına göre yeni nesile alışmak gerek :). Eninde sonunda manga kültürünün yavaştan her sektör gibi online tarafa kayacağını düşünüyorum. Bir de çok klişe konulu benzer eserler çıkmasa ben halimizden memnunum açıkçası. İlk zamanlarda okuduğum The Breaker bütçe sıkıntısından her ne kadar güzel dövüşler barındırsa da yarım şekilde bitmişti :/. Ah ve aşağı doğru kaydırarak okunması da büyük bir rahatlık sağlıyor hem mobil hem PC arayüzünde.

  7      1

-


bence webtoonlar sahip oldukları potansiyelin yanlızca küçük bir kısmını göstermiş vaziyette.Çünkü selefi olan mangalardan çok etkilenmiş.
Mangalar yapısal olarak aksiyon sahnelerinin akıcılığını beli oranda düşürüyor.Webtoonlar ise aksiyon sahnelerinin hızını kesmediği gibi iyi kullanıldığında görüntüleri dahada akıcı hale getiriyor.
Tabi söylediklerimin büyük kısmı çizimleriyle alakalı.Zaten bana göre mangalar kurgusal derinlik bakımından webtoonların bir hayli ilerisinde.Yinede popülerliğinin artmasıyla kalemi sağlam yazarların dikkatini çekebilirse bu eksikliğininde üstesinden geleceğine inincım yüksek.

Buraya aklıma geldikçe webtoonlardan beğendiğim örnekleri koyacağım:
-Subzero 0.bölüm

  2      1

-


düşüncelerinizi belirttiğiniz için teşekkürler arkadaşlar. ikiniz de çok güzel konuşmuşsunuz ve söylediklerinize hak vermekteyim. zaman ayırdığınız için teşekkür ederim :)

  0      0

-


Battle Shounenler için konuşursak evet, yeni jenerasyon mangalarda açık ve net bir şekilde görülebilen bir kalitesizleşme var. Beğenmediğimiz Fairy Tail bile yeni jenerasyonun en önde gelen ismi BnHA'dan daha iyi bana sorarsanız. Koca sektör Dragon Ball, Baki, HxH, One Piece, Bleach, Naruto, Claymore, D.Gray Man gibi serilerden bu hale geldi...

Hal böyle olunca Solo Leveling, A Returner's Magic Should be Special, Tower of God gibi webtoonlara ilginin artması gayet doğal.

  1      0

-


Manga konusu ayrı bir yerde dursun da webtoon, manhwa, manhua tarzı renkli yapımların ilgi görmesi biraz ilginç mesele. Yani uzun yıllar manga okuyan benim açımdan hareketsiz anime gibiler. Böyle bir şeyi okumaktansa anime izlemeyi tercih ediyorum. Ha! Okuduğum yok mu? Evet, var fakat genel olarak bizim ekibe ait yayınlar oluyor.

Neden ilgi gördüğü de söylediğim gibi renkli olmasından ibaret ve maalesef bu ilgi artarak devam ediyor ta ki sıkıldıkları ana kadar. Bir noktada bıkacaklar çünkü şimdiden manhua konusunda olumsuz eleştiriler artmaya başladı.

  2      0

-


Bence Webtoonların genel olarak kusurları şunlar;
- Seri, novelden esinlenerek yapıldıysa okuduğunuzda eksikleri hemen fark edebilmeniz ve bunların canınızı sıkması, novellerden mangaya, mangadan animelere giden yolda bu durum çok az yaşanır.
- Hızlı çizildiğinden midir, haftalık olduğu için midir bilmem ama çizimlerin basit olması; mangada en ufak detaylar bile çiziliyor (genelinde yani).
- Daha öncede belirtmiştim, ana karakterler mankan gibiyken yan karakterler tımarhane kaçkını gibi.
- Çıplaklık, gözünüze sokulan kadın vücut hatları gibi şeyler aşırı derecede fazla.
- Çoğu Webtoon'un konusu hemen hemen aynı, sadece detaylar farklı

  7      0

-


Hemen bir üstteki entrye katılıyorum. Beni webtoonlarda en çok sıkan şey: Kadın hatlarının abartılması ve neredeyse çıplak olması. Tamam çıplaklık okuyucu kazandırıyor da bu kadarda olmaz be kardeşim. Nadirde olsa Solo Leveling, Red Storm gibi istisnalar vardır ki tadından yenmez. Maalesef istisnalar kaideyi bozmaz.

  5      0

-


Manga okumaya yeni başlayan birini aniden kendine çeken kore akımıdır.Anime sektörü de olmasa mangayı sollardı,benim için sollamıştır bile.

  0      0

-


Ben mangayı terci ederim

  1      0

-


Yeni başlık açabilmek için giriş yapmalısın.

©2021 Manga-TR Online Türkçe Manga

istatistik