Halkımızın Manga algısı

Ülkemizde manga ile bilinen tek şey Manga müzik gurubu. Şimdi okul, ev iş ile uğraşan pek çok kimse de kültürel zenginlik olsun diye araştırmıyor. Bizim gibi bir kaç(nüfusa göre) gariban konusunu açınca da olanlar oluyor. Millet dogrudan hentai ile ilişkilendirip moral bozuyor. Benim sormak istediğim şu: Anime ve Manga ne demek bilmeden nasıl hepiniz Hentai nedir, biliyorsunuz??

  10      0

-


Henüz anime piyasasından çıkamamış kişiler için olmayan algıdır. Yine de manga dünyasına giriş yapanların anime izlemeyi bile unuttuğunu da ekleyelim.

  13      0

-


Manga-Tr domaininin de yıllar önce müzik grubu için kullanıldığı bir durum.

  2      0

-


Direk hentai diyenler zaten malum sitelerde dolaşanlardır.

  2      0

-


Sağdan sola okunduğu, renksiz ve detaylı çizimleri nedeni ile ilk okuduğunuzda göz yoran, bu yüzden kısa sürede bıktıran japon çizgi romanıdır.
Şahsen ilk mangamı Black Lagoon'un devamını öğrenmek için okumuştum(daha doğrusu çalışmıştım) fakat yukarda yazdığım durumu yaşadığım için bırakıp, direk novellere yönelmiştim. Bir kaç hafta içinde türkçeye çevirilen novel bırakmadığım için tekrar başladığım ve şuan müptelesı olduğum şeydir.

Bu arada türk halkına -en azından çevreme göre- manga okumak boş iştir, zaman kaybıdır.
Belki haklılar belki değiller, ama bir gerçek var söyledikleri şeyler pekte umurumda değil.

  10      0

-


genelde mangaları animelerden sonra keşfedip bir hal ile mangatr ye BU SEFER OKUMAYI DENEYECEĞİM ANİMELER GİBİ OLUR UMARIM diye girmeniz sonucu, eğer severseniz ve alışırsanız animeleri unutturan türe denilebilir şahsen.

  2      1

-


Bilinenin aksine anime-manga fan kitlesi azımsanmayacak bir sayıda. Bu insanların çoğunluğu okuyup-izleyip geçiyor. Sağda solda boş yapmıyor.

  6      0

-


mangalar serilerin orijinal halleri olarak animelerden kat ve kat daha iyidir ama maalesef çoğu kişi manga okumanın sıkıcı ve gereksiz olduğunu düşünüyor

  1      0

-


Herkesin aklına ilk olarak tabii ki de müzik grubu geliyor,açıklamadığın sürece manga algısı değişmiyor kişinin

  0      0

-


Manga grubunun adı da japon mangalarından geliyor zaten. Grubun maskot olarak kullandığı spa bir manga karakteri. Hatta pek kimse bilmese de ilk albümleri konsept albümdür, Spa nın hikayesini anlatır. Şarkılara yapılan müzik videolarından bazı sahneler MMV gibidir (manga music video - AMV nin popüler olmayan manga versiyonu).

Mangalar hakkında söylenen ilk şey -Ay bu renksiz, bunu nasıl okuyorsun?!- sorusu.

Tersten okumaya çok takılan olmuyor.

Çoğu cahil rastgele bir sayfa açıp aptal yüz ifadesi yapan bir karakter arıyorlar, bulduktan sonra da -Şuna bak, heh- deyip mangayı yerine geri koyuyor. Bu cahiller Allah ın Vietnamlısına dahi Çinli diyenlerle aynı.

Bir de manga volume lerinin (bkz: tankōbon) sayısına ve sayfa sayısının aynı olmasına takılıyorlar.

Genellikle mangalar hakkında iyi bir önyargıya sahip olmuyorlar, Amerikan çizgi romanları çoktan çoğu beyni yıkamış oluyor.

  1      0

-


Yeni başlık açabilmek için giriş yapmalısın.

©2021 Manga-TR Online Türkçe Manga

istatistik