bir manga yazsaydınız konusu ne olurdu

Gayet normal bir sekilde başlardım liseli bir oğlan liseli bir kıza aşık oluyor türlü klişeler ve yanlış anlaşılmalarla dolu bir 150 bölüm yazardım sonrasındaysa karekter kendisinin aslında bir mangada olduğunu fark eder bütün hayatının repliklerden olduğunu hayatının değersizliğini ve asla sona ulaşmayacağını çabalarının beyhude olduğunu anlar ve intihar eder

gelecek cevapları merak ediyorum

  0      0

-


Gerçekten yaratıcı bir fikir. Asla aklıma gelmezdi. Çok tutacağını düşünmem ama finali ile efsanelere yazılabilir. 150 bölüm boyunca sıkılıp seriyi okumayı bırakanlar olabilir.

  0      0

-


İsteğim: Mangaların klişeleşmiş durumlarından, webtoonların level atlama ve oyuncu sistemlerinden, manhuaların da yetişim evreninden ayrı olacak şekilde farklı fakat özgün bir konusu olan bir seri yapardım. Düşününce konuyu bulması zor olacaktır fakat uğraşılsa güzel bir seri olabileceğine inanıyorum.

Tür ve karakter: Tabii ki aksiyon, fantastik türünde bir seri yapardım. Hem ben hem çoğu okuyucu bu türü seviyor çünkü. Yan karakterlerin gelişimi ve geçmişi ana karakter kadar derin ve anlamlı yapardım. Ana karakterin de klişeleşmiş reenkarne, intikam vs yapmazdım daha özgün bir geçmiş arardım.

Evren: Fantastik bir evren olacak ama klişe olmayacak. Bu biraz uğraştırır ama üstüne düşülse güzel bir evren çıkar sanırım.

Konu ilerleyişi: Sadece aksiyon, sadece boş konuşma gibi unsurlarla geçmeyecek hepsinin tadında ilerlediği özgün bir konu amacım olurdu. Webtoonların ilk kısımları iyi olup sonradan kimsenin açıp bakmadığı konuları es geçer, mangaların aksiyondan çok boş konuşmalara yer verdiği kısımları da azaltırdım. Başı ne ise diğer kısımlarda da o heyecanı devam ettirecek bir şey amaçlardım.

Final: Bİr seri yaptıysan finalini de getirebilmelisin. Yetişim serileri gibi sonsuzluğa ilerlememeli. Çok kısa olsun demiyorum ama lastik gibi uzatmaya da gerek yok. Kararında bir bölüm sayısıyla bitirilmeli.

Çizim: Renkli ve kaliteli bir çizim olacak tabii ki. Artık çoğu seri böyle çıkıyor ve standartı yakalamak lazım.

Aklıma gelenler bunlar. Umarım bir yazar, çizer okuyordur da ilerde bir seri yapacaksa veya yapıyorsa bunlara dikkat edip klişelerden ve kopyalama işlerden uzak durur.

Ek not: Soruda konuyu sormuşsunuz ama tüm detayları yazmışım :/

  1      0

-


Konu olarak kendi mitlerimiz etrafında geçen bir seri yapmak isterdim.Kendi kültürümü pazarlamak ki bakınca çok zevkli konular çıkartılabilir.

  0      0

-


Emin olduğum bir şey varsa o da kalıplara uymayacak bir şey yazacak olmam. Manga ve webtoonların yüzde 90'ı belli klişe tariflere göre yazılıyor. Ama ben asla bu kadar zaman ve emek harcadığım bir şeyi, sırf daha fazla okunması için klişelerin içinde boğmazdım! Herkesin bildiği saçmalıkları yazıp çizmek için yıllarca 7/24 çalışmak mı? Yok daha neler. Ne istersem onu çizerdim tabii ki.

Ben aklıma fikirler gelince bir cümle not defterime yazıyorum. Örneğin son yazdığım cümle:

"Romana göre davranmazsa sürekli aynı günde kalan ve bundan çıkış yolu arayan ana karakteri olan isekai MC'si."

(Fikri kullanırsanız bana da haber verin:)

  0      0

-


Yeni başlık açabilmek için giriş yapmalısın.

©2021 Manga-TR Online Türkçe Manga

istatistik