Kimetsu no Yaiba

Tepe not: Ben anime-only biriyim.

ufotable 66. bölüme kadar animeleştirdi şu ana kadar. Sonraki sezon da yolda:

https://myanimelist.net/anime/47778/Kimetsu_no_Yaiba__Yuukaku-hen

MAL bu sene çıkacak demiş ama pek sanmıyorum.

Bu arada mangası da 207. bölümde bitmiş. Doğrusu shounen dense de kalıplara uymayan bir seri. Keskin hikaye dönemeçleri, bol bol kan ve ölüm var. Popülariteye yenilmeyip erken bitmesi yakıştı. Bu bir Shounen Jump serisi ve Shounen Jumpın para konusunda ne kadar takıntılı olduğunu biliyoruz. Kaç tane seri bitmesi gerektiği gibi bitmedi de b*k oldu. Kaç tane umut vadeden seriyi okunmuyor diye baltaladılar (bkz: axed).

KnY (ve Shounen Jump) bu hatalardan nihayet ders çıkarmış gibi görünüyor. Yoksa One Pieceten fazla satan bir serinin mümkün değil 207 bölümde biteceğini düşünmezdim. Bu uzun anime kafasının sona erdiğini resmen sona erdiğini kanıtladı.

Kimetsu için en yakın örnek Boku no Hero Academia oldu diye düşünüyorum. Muhtemelen Bones stüdyosunun yönetmeni bir dünya para ve emek ile yaptığı 2. ve 3. sezondan sonra mangaya baktı ve:
Lan bu ne? Adam A sınıfı VS. B sınıfı yaptırıp 40 bölüm geçiriyor, hem de canon hikaye ayağına. Naruto mu lan bu? dedi. Ve bütçeyi korona bahanesiyle kesti. 4. ve 5. sezona doğru düzgün kafa patlatmak yerine klasik uzun anime kafasıyla bölümler yaptı.

Tabi ufotable bir marka ve görüntü kalitesiyle ünlü. Oradan da bir baskı geldiğini tahmin ediyorum. Kesinlikle mangakaya Bak dostum, biliyorum dünyanın en ünlü mangasını çiziyorsun. AMA animeni ufotable yapıyor ve her bölüm 3 haftada, 400 bin dolar bütçeyle yapılıyor. Ve bu adamlar tüm mangayı animeleştirmek istiyor. Senin 2. Type-Moon olmanı istiyorlar. O yüzden biraz kısa kes, he? dediler.

Her neyse, bu seri anime dünyasının son 10 yılda yumurtladığı en büyük on olaydan biri. Üstüne her animecinin göğsünü gere gere arkadaşına gösterebileceği niteliklere sahip. Emeği geçen herkesten...(Allah razı olsun da denmez ki ya Allahın Japonuna. Ama başka adamlara verebileceğim bir şey yok, alt komşum değiller sonuçta :D) Neyse herkese teşekkürler işte. Mangasını çeviren arkadaşlar görüyorsa onlardan Allah razı olsun :D Klavyeniz dert görmesin :D.

-

  0      0